Vest: Valjevski tim Svetionika znanja u najboljih 8 u Srbiji

Valjevski tim Svetionika znanja u najboljih 8 u Srbiji

Valjevski tim Svetionika znanja u najboljih 8 u Srbiji

“Svetionik znanja“ je projekat koji sprovodi Asocijacija za afirmaciju kulture, a koji podstiče srednjoškolce da kroz kreativan i poučan višemesečni rad savladaju osnove pisanja projekata, kao i prezentovanje istih.


Mladi pišu projekte koji će direktno reagovati na probleme u lokalnoj zajednici na jednu od pet tema – ekologija, turizam, kultura, javno zdravlje i društveni aktivizam. Peta generacija Svetionika znanja startovala je početkom septembra trodnevnim seminarom u Valjevu, gde su timovi srednjoškolaca imali priliku da se upoznaju sa svojim vršnjacima, koordinatorima i mentorima kao i da steknu osnovna znanja o pisanju projekata i otpočnu rad na svojim idejama. Projekat se sprovodi uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta, kompanije DM drogerie markt u Srbiji i Erste banke. 


Valjevski tim Svetionika znanja u najboljih 8 u Srbiji-0


Ovogodišnji članovi tima iz Valjeva su: Aleksandra Vujić, Ivana Jovanović i Ivana Đuričić. 


,,Detaljnim istraživanjem smo došle do podataka koliki broj ljudi poseti Valjevo i okolne manastire i da su to najčešće ljudi srednjih godina. Shvatile smo da Valjevo ne posećuju tinejdžeri i odlučile smo da su oni naša ciljna grupa i da je to grana valjevskog  turizma koju želimo da unapredimo. Prvu predstavu o našoj, tada potencijalnoj, ciljnoj grupi dobili smo već u prvim trenutcima od otvaranja "Svetionika znanja" gde smo iz prve ruke svedočili  iznenadjujuće pozitivnoj impresiji koju Valjevo ostavlja na mlade turiste. 


Naš sledeći korak je bila anketa koju smo sprovele među tinejdžerima. Interesovalo nas je njihovo mišljenje o Valjevu, zašto bi neko trebao da poseti naš grad, sta imamo interesantno da ponudimo i njihovo mišljenje sta je problem u valjevskom turizmu. Odziv na anketu je bio i više nego uspešan, preko 560 tinejdžera nam je dalo korisne informacije i njihova lična mišljenja. Oko 88,9% se slaže sa nama da je Valjevo interesantna lokacija, ali da naša ciljna grupa - srednjoškolci od 15 do 19 godina nemaju adekvatan razlog da dođu u Valjevo pored svih drugih gradova. Odgovore koje smo dobile od tinejdžera su nam pomogli da bliže razumemo našu ciljnu grupu i da ispunimo njihove potrebe. Želele smo da stvorimo kvalitetan razlog zbog kog bi oni posetili naš grad, upoznaju se sa bogatom kulturom i istorijom Valjeva, ali na njima interesantan način.


0Valjevski tim Svetionika znanja u najboljih 8 u Srbiji-1


„Valjevski marš“ je događaj koji bi počeo da se održava 6. maja na Dan pobede nad Fašizmom i trajao bi do 8. maja. Sastoji se iz više delova koje čine aktivnosti različitog karaktera sa ukupno 20 takmičara iz drugih gradova Srbije i trajaće 3 dana, tačnije 2 noćenja.


Takmičari bi došli u Valjevo u petak popodne, smestili bi se u hotel "Omni centar" i imali uvodno predavanje gde će saznati više o samom konceptu takmičenja i upoznati se sa projektnim timom, kao i sa pričom nastanka projekta "Valjevski marš".  


Subota je dan kada će se odvijati sam ključ takmičenja kada će se učesnici međusobno upoznavati istražujući grad, lokalce i razvijati međusobno prijateljstvo kao i takmičarski duh.  


Takmičenje ćemo otvoriti simbolično ispred spomenika Živojinu Mišiću, odakle će oni krenuti svoju potragu. Check pointovi na „Valjevskom maršu“ su: Hotel Grand, spomenik Desanki Maksimović, Narodni muzej Valjevo, Muselimov konak, Spomen Park na Jadru, Tešnjar, poslastičarnica Mefi, Markova stolica, spomenik Stjepanu Filipoviću, Istorijski arhiv, kula Nenadović, najstariji most u Valjevu, Majdan, prva brana, ušće Kolubare i  Gradca, Sat, spomenik Milovanu Glišiću, spomenik Proti Mateji Nenadoviću, Darina česma, park Pećina... 


  1. Valjevski tim Svetionika znanja u najboljih 8 u Srbiji-2


Na svakom check pointu će imati određen zadatak kako bi pronašli trag za sledeće mesto. Zadatak koji će npr. imati ispred hotela Grand je da rekreiraju prvu fotografiju hotela, u Tešnjaru da nađu najstariju radnju, da uđu i posete Narodni muzej.


Pored toga ukoliko budu sakupljali čepove za humanitarnu akciju „Čep za hendikep" dobiće bonus poene. 


U subotu popodne će biti proglašenje pobednika, a zatim odlazak na Debelo Brdo. Tu će nas sačekati šatori i oprema za kampovanje pored planinarskog doma, a mi zajedno sa učesnicima postaviti šatore i  pripremati večeru što će im biti jedno dodatno iskustvo. Želeli smo da ovim potezom takmičarima pokažemo i prirodu Valjeva i da podstaknemo njihov istraživački duh.


Završni događaj bi se održao na Debelom Brdu gde bi podsticali da svi ostanu u kontaktu i nakon takmičenja, uz slikanje i podelu poklona za svakog od njih i na kraju glavna nagrada za pobednike.


Glavna nagrada je novac koji će pobednici proslediti u humanitarne svrhe po svom izboru. Ovim potezom želimo da pokažemo da su tinejdžeri svesni situacije u kojoj se kao društvo nalazimo, i da su voljni da pomognu onima kojima je to najpotrebnije. Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici !
Podeli:

Povezane vesti

Ostavite komentar