Vest: Susret prošlosti i budućnosti

Susret prošlosti i budućnosti

Susret prošlosti i budućnosti

Povodom Dana pobede i oslobođenja Koceljeve u Velikom ratu u saradnji OŠ “Mića Stanojlović”, “Koceljevačke revije” i Udruženja potomaka ratnika “Tamnavski besmrtnici” 1912-1920 održano je Veče rodoljubive poezije.

Najpre je prisutne u holu škole u Koceljevi u ime domaćina pozdravila direktorka Sonja Popović koja je napomenula da su ovakva okupljanja znak da kultura živi i da rad mladih ljudi ima podršku škole ali i drugih aktera u društvenom i kulturnom životu.

–U školi se sastaju tradicija i budućnost. Hoću da istaknem da je naša škola uvek otvorena za saradnju, posebno ovakve vidove saradnje, kroz koje ćemo promovisati i našu školu, opštinu, ljude i naše učenike kojima je stalo do kulture- rekla je Popović. Prisutni su uživali u poeziji brojnih autora čije su rodoljubive pesme kazivali osnovci. Neki od njih su govorili i svoje stihove.

–Veoma sam ponosna na naše profesore srpskog jezika i književnosti Milenka Markovića i Tatjanu Jeremić, kao i na naše učenike- poručila je direktorka uz obećanje da će do kraja godine ova obrazovna ustanova izdati zbirku đačkih pesama kao vid podrške njihovom trudu i radu.

Najbolji su nagrađeni. Za interpretaciju rodoljubivih pesama treće mesto pripalo je Nađi Todorović, drugoplasirana je bila Kristina Kojić dok je pobednica u ovoj kategoriji Ana Ranković.

Među mladim pesnicima treće mesto osvojio je Mateja Bojić, drugo je pripalo Anastasiji Lazić a najlepše stihove je napisao Filip Jelić.

Veče rodoljubive poezije svojim prisustvom i pesmama uveličao je i Nebojša Neca Đurđević, član udruženja književnika Srbije, pesnik, pisac i policajac u Koceljevi.

Ovakva dešavanju su zasigurno prilika da se sačuvaju sećanja i prenesu na mlade naraštaje, da se oduži dug prema precima i iskaže zahvalnost.

Prema rečima Dragana Đermanovića Đela istorija nije tačno utvrdila datum kada se dogodilo oslobađanje Koceljeve u Prvom svetskom ratu.

-31.oktobra je oslobođeno Valjevo a od 1-2.novembra Šabac, pa je u tom intervalu oslobođena i Koceljeva, što zvanično nije zapisano.

Za datum tog događaja uzima se 1.novembar i zajedno sa 11.slavimo ove praznike koji su povodom za veče poezije- rekao je Đermanović.

U okrivu časa istorije koji je održao osnovcima on je podsetio da je obeležavanje Dana primirja uvedeno pre deset godina te da toga dana udruženja građana i Crveni krst u Koceljevi polažu vence na spomenik palim borcima u porti crkve “Car Konstantin i carica Jelena” u ovoj varoši.

–Na ovom obeležju se nalazi 280 imena nastradalih. Spomenici palim borcima postoje i u drugim selima. Samo ih nema u dva, u Družetiću i u Svileuvi- istakao je predsednik opštinskog udruženja potomaka ratnika “Tamnavski besmrtnici” 1912-1920. 


Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici !

Podeli:

Povezane vesti

Ostavite komentar