Danas je Svetski dan prevencije utapanja
Crveni krst Srbije kao članica Svetske federacije za spasilaštvo na vodi (International Lifesaving federation – ILS), a od 2014. godine određen od strane Ministarstva omladine i sporta za Nacionalni granski sportski savez za sportsku granu livesaving – spasilaštvo na vodi skreće pažnju na bezbednost na kupalištima sa obzirom da se u prethodnom periodu dogodio veliki broj nesreća na samim kupalištima.
Svetski dan prevencije protiv utapanja se po prvi put u svetu obeležava 25. jula 2021. godine. Moto Svetskog dana prevencije od utapanja je „Svako može da se utopi, ali niko ne bi trebalo".
90% utapanja se dogodi na neuređenim kupalištima, odnosno rekama, jezerima, bunarima i rezervoarima za čuvanje vode u domaćinsvima u državama sa niskim i srednjim prihodima.
Crveni krst Lazarevac će sa svojim volonterima sutra, 25. jula, kao i prethodne godine na otvorenom bazenu u Lazarevcu obeležiti Svetski dan prevencije utapanja.

Prema procenama svakog dana oko 650, odnosno 26 lica svakog sata se utopi. Utapanje je tiha epidemija smrtnih ishoda koje je moguće sprečiti.
U Srbiji se najveći broj ljudi utopi tokom letnjih meseci, a prema podacima zavoda za statistiku, godišnje se utopi preko 60 građana Republike Srbije.
Tragična činjenica je da se na teritoriji Republike Srbije u proteklih mesec dana dogodilo preko 20 utapanja na vodenim površinama i divljim kupalištima. Određeni broj utapanja se dogodio na bazenima usled nepoštovanja pravila kupališta i pravila ponašanja na istim.
Sledećim porukama želimo da uputimo apel i skrenemo pažnju kada je u pitanju:
Aktivnosti pre ulaska u vodu:
- Ne ulaziti naglo u vodu;
- Ne skači u vodu ako ne poznaješ kupalište;
- Ako si neplivač, ne koristi plutajuća pomoćna sredstva.
.png)
.png)
Pravila ponašanja u vodi:
- Ne plivaj daleko od obale;
- Ne plivaj na plovnom putu;
- Ne plivaj ispod skakaonice.
.png)
.png)
Kada se ne treba kupati?
- Nikada ne plivaj posle jela;
- Ne kupaj se kada ti je hladno;
- Ne kupaj se kada si prehlađen;
- Ne kupaj se kada je nevreme.
Šta raditi kada se neko davi?
- Ako se nađemo pored osobe koja se davi, potrebno je da se udaljimo na, za nas, bezbednu udaljenost i zatražimo pomoć, kako ne bi ugrozili naš život;
- Obavestiti spasioca,
- Ako nema spasioca, dodati osobi koja se davi kolut sa obale za spasavanje, loptu, dušek ili bilo koji drugi predmet koji može da pluta i na taj način pokušati pomoći.
Bezbedno se kupamo jedino ako brinemo o sebi i drugima, ako poštujemo pravila na kupalištima i ako znamo da plivamo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici!